Dej mi prostor

Nechme dětem právo volby…

 

Tak jako my všichni se dožadujeme práv na to či ono, měli bychom myslet i na fakt, že i naše děti a mládež chtějí mít právo volby. Ne vždy se naše kreativní nápady a názory ztotožňují s kreativními představami našich potomků.

Například dětem není jedno, co mají na sobě.

Je prokázáno, že oblečení dokáže ovlivnit jejich náladu úplně stejně, jako ovlivňuje náladu dospělým jedincům. Vkusné, a hlavně moderní ošacení dokáže posílit sebevědomí. Chcete-li mít z potomků osobnosti, tak kupujte/nekupujte, co tzv. právě letí. A jak tedy? Oblékat děti tak, aby působily jako dospělí jedinci? Nebo je máme nechat běhat v pohádkových kostýmech po ulici či lese?

Ano, máme, protože pak si ten společně strávený čas s nimi užijeme bez uražených oblečejů, pláče, nepochopení, bez negativních emocí.

Mám 4 vnučky a teď do rodiny přibydou dvojčata 😊. Moje malé slečny chtějí být krásné jako modelky, herečky a zpěvačky a kluci od vedle zase touží vypadat jako sportovci. Nebráníme jim v jejich volbě, vždyť i my jsme v dětství měli své idoly.

Musím s láskou přiznat, že od mala mi mamka dovolila se chovat a oblékat jako kluk a „poznamenalo“ mě to na celý život (v dobrém 😊). Nejsou mi cizí fyzické práce a mé postoje i rozhodnutí nosí v sobě mužskou energii. A to v dnešní době plné práce, práce a práce, bez princů na bílém koni a s věčně naštvanými lidmi okolo, je fakt výhra. Na druhou stranu mám ráda, když se občas o mě muži postarají a já se mohu chovat jako žena… Vždyť ale i v ženském šatníku mohou být krásné šaty s prvky sportovně-ležérní módy a můžu být elegantní ženou.

Například pohodlné a ženské jsou módní košilové či pouzdrové šaty v přírodním stylu s potiskem, či bez potisku, s kapsami nebo bez nich, pod které se v chladnějších dnech dá navléknout bavlněné tričko s dlouhým rukávem či lehčí svetřík, včetně legín, bavlněných kalhot nebo džínů. Pokud nechci podtrhnout ženu, tak šaty vyměním za košili a v tu chvíli je asi jedno, jestli jsem chlap či holka… Kreativita s příjemným pocitem se v módě nemusí ohraničovat. Nemusíme jí dávat mantinely v mužském, ženském nebo dětském světě. Je důležité být samy sebou a nechat být samé sebou i děti. Můžeme pak očekávat, že v dospělosti si budeme lépe rozumět nebo alespoň budeme umět dávat prostor i jiným nápadům a názorům…

Nechme tedy děti, ať s námi mluví o módě, barvách, náladách, chutích, vůních, zkrátka ať s námi mluví o životě.